Endokrynolog z Poznania
Endokrynologia – diagnostyka i leczenie wola obojętnego (miąższowego i guzowatego), niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy oraz innych zaburzeń hormonalnych.
Endokrynologia to dziedzina medycyny wywodząca się z medycyny wewnętrznej (tzw. interny) i zazębiająca się z innymi działami. Zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń struktury i funkcji gruczołów wydzielających hormony, takich jak: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra i nadnercza. Wiadomo obecnie, że w organizmie ludzkim niemal każdy narząd i tkanka wydzielają hormony, dlatego endokrynologia to dziedzina bardzo rozległa.
Nierzadko pacjenci z zaburzeniami endokrynologicznymi leczą się objawowo i bardzo późno trafiają do specjalisty. Do częstych zaburzeń endokrynologicznych, groźnych zwłaszcza, gdy są nieleczone, należą niedoczynność i nadczynność tarczycy. Ich objawy mogą sugerować inne jednostki chorobowe, choć gdy objawy te łączą się ze sobą, mogą być wskazówką do wybrania się do endokrynologa. Do objawów tych należą:
- dla niedoczynności tarczycy: zwiększenie masy ciała, zmęczenie i senność, łatwe marznięcie, przewlekłe zaparcia, obrzęki skórne będące wynikiem zatrzymywania wody, wypadanie i łamliwość włosów, zmiana barwy głosu, nieregularna miesiączka u kobiet;
- dla nadczynności tarczycy: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, utrata masy ciała przy jednoczesnym dobrym apetycie, drżenie rąk, kołatanie serca, wrażenie duszności, uczucie ogólnego osłabienia, nietolerancja ciepła, bezsenność, zaburzenia miesiączkowania.
Nieleczone schorzenia tarczycy mogą powodować trudności w zajściu w ciążę, zwiększać ryzyko poronienia oraz wpływać negatywnie na rozwój płodu.
Inną częstą chorobą leczoną w Centrum Laserowym jest wole obojętne (miąższowe lub guzowate). Jest to powiększenie gruczołu tarczowego bez zaburzeń jego funkcjonowania. W pierwszej fazie choroby pacjent może nie odczuwać żadnych zmian, później łatwo pomylić jej objawy z chorobami gardła i krtani: pojawiają się zaburzenia połykania, chrypa oraz uczucie duszności.
Podstawą diagnostyki w naszym Centrum są badanie lekarskie oraz badanie ultrasonograficzne (usg). W przypadku stwierdzonych zmian ogniskowych (guzków lub torbieli) wykonywana jest dodatkowo biopsja cienkoigłowa celowana.
Jeśli zauważyłeś u siebie opisane powyżej objawy – umów się na wizytę do naszego specjalisty endokrynologa.
Nierzadko zaburzenia gruczołów dokrewnych są dziedziczne, warto więc zadbać o wykonanie odpowiednich badań w razie występowania chorób endokrynologicznych w rodzinie.