Laserowy resurfacing skóry przy użyciu lasera frakcyjnego CO2
Wskazania do zabiegu
Zabieg wskazany jest u każdej osoby, u której obserwujemy cechy starzenia się skóry, w tym również związane z ekspozycją na słońce. Takie zmiany to: pojawienie się zmarszczek, bruzd, przebarwień, utrata elastyczności i jędrności skóry – jej zwiotczenie. Innym wskazaniem są zmiany potrądzikowe oraz rozszerzone pory.
Laserowy resurfacing może być wykonany na każdym obszarze skóry ciała, ale najczęściej wykonywany jest na obszarach, które najbardziej narażone są na promieniowanie ultrafioletowe, w związku z czym starzenie skóry jest tam najbardziej widoczne. Najczęściej wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietach rąk.
Laser frakcyjny – skuteczna metoda walki ze zmarszczkami
Celem zabiegu jest wykonanie mikrouszkodzeń w skórze, które pobudzają pozostałą część skóry do aktywacji procesów regeneracji i produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra po zabiegu nabiera jędrności i ulega wygładzeniu. Mikrouszkodzenia wykonywane są przez laser frakcyjny CO2, który emituje mikrowiązki światła laserowego wypalającego mikrokolumienki w naskórku i skórze właściwej. Ze względu na mikroskopijny charakter uszkodzeń skóra, poddana zabiegowi goi się szybko, a rekonwalescencja jest stosunkowo krótka.
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami i kwasami. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby z chorobami infekcyjnymi. Innymi przeciwskazaniami są:
- ciąża i karmienie piersią,
- terapia doustna retinoidami,
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp,
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne,
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze,
- nowotwory skóry,
- fotodermatozy,
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski),
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia,
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra),
- skóra opalona,
- skóra przyciemniona samoopalaczem,
- niedawne pilingi chemiczne,
- cukrzyca,
- obniżenie odporności organizmu,
- tendencja do tworzenia się bliznowców.
Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego przy pomocy kremu EMLA, który nakłada się na skórę ok. 30–40 min. wcześniej. Skórę dodatkowo można schłodzić zimnymi okładami z lodu.
Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona, mocno rozgrzana, czasami widać delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Natychmiast po zabiegu należy zastosować chłodzące okłady i opatrunki z soli fizjologicznej oraz gojący krem. Po 2–3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się powierzchowny, cienki, ale rozległy strup na powierzchni skóry, który przez kolejne 4–5 dni ulega stopniowemu złuszczeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji. W większości przypadków należy więc liczyć się z tym że pozabiegowe zmiany zapalne będą wyraźnie widoczne przez okres 1 tygodnia.
Po zabiegu należy smarować skórę przez 7–10 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego złuszczenia strupa. W tym okresie nie wolno pływać w basenie, dotykać skóry brudnymi rękami, zdrapywać złuszczających się strupków. Po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Terproline) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji. Poza tym należy stosować dodatkowo na dzień kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez pół roku i w kolejnych latach zawsze w miesiącach wiosenno-letnich.
Wprawdzie gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa ok. tygodnia, ale pełna regeneracja trwa dłużej. Właściwej oceny efektów zabiegu dokonuje się więc po upływie 6–8 tygodni, kiedy w większości przypadków wykonuje się drugi zabieg pobudzający skórę do dalszej regeneracji.
W zależności od stopnia zaawansowania starzenia skóry, wieku pacjenta, głębokości zmarszczek, porów i blizn potrądzikowych liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 6. Przy niewielkim nasileniu zmian satysfakcjonujący efekt uzyskujemy już po jednym zabiegu. Natomiast głębokie zmarszczki, bruzdy i blizny wymagają nawet 4–6 powtórzeń w odstępach 6-12–tygodniowych.
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1–2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego resurfacingu laserowego.
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat i prawdopodobnie dopiero po takim czasie pojawią się wskazania do powtórzenia zabiegu.
Centrum Laserowe – skuteczna medycyna estetyczna – laser frakcyjny Poznań