Najczęstsze pytania

Pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Czy moja wada (np. – 4,0) kwalifikuje się do zabiegu korekcji?

I tak, i nie. O możliwości przeprowadzenia i bezpieczeństwie zabiegu decydują właściwości i zachowanie się biomechaniczne rogówki, oceniane w trakcie badań kwalifikacyjnych. Określany jest również rodzaj istniejącego astygmatyzmu, ewentualne odchylenia powierzchni rogówki od normy oraz dokładna komponenta sferyczna wady. Przeciwwskazaniem mogą być także choroby ogólne i choroby oczu.

Jak wygląda zabieg korekcji wzroku od strony organizacyjnej? Ile potrzebnych jest wizyt okulistycznych?

Przed zabiegiem konieczne są badania kwalifikacyjne, wykonane w naszym ośrodku w czasie jednej wizyty (najlepiej 1-2 miesiące przed zabiegiem). Korekcje laserowe przeprowadzamy według grafiku.

Czy można leczyć jednocześnie dwoje oczu tego samego dnia?

Tak. Zwykle wykonujemy zabiegi korekcji wzroku w obu oczach podczas tej samej sesji zabiegowej.

Czy tego samego dnia mogą być przeprowadzone badania kwalifikacyjne i zabieg korekcji?

Nie jest to technicznie możliwe. Zabiegi korekcji odbywają się zawsze od rana. Wcześniej konieczne jest zakwalifikowanie się do zabiegu.

Jakiej wielkości wady koryguje się najczęściej?

Według Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Refrakcyjnych, bezpieczne wady do korekcji to wady od –8 do +4 Dsph i do 4 D Cyl. Ale zawsze można rozważyć leczenie większych i złożonych wad wroku.

Czym się różnią poszczególne metody korekcji wzroku?

Metody korekcji wzroku różnią się przygotowaniem do właściwej procedury zabiegu, tj. sposobem preparowania płatka rogówki i związanym z tym czasem osiągnięcia docelowego widzenia. Metoda Femto-LASIK umożliwia szybki powrót widzenia (1–2 dni), powoduje mniej dolegliwości pozabiegowych. Po metodach powierzchownych (LASEK, Trans-PRK) widzenie powraca wolniej.

Ile trwa zabieg i jaki rodzaj znieczulenia jest stosowany?

Zabieg korekcji trwa zwykle kilkanaście minut, działanie lasera wylicza się na około 40–60 sekund. Standardowo stosuje się znieczulenie miejscowe kroplami do oczu.

Czy stosuje się opatrunki oczne?

W przypadku metod powierzchownych (M-LASEK, Trans-PRK) stosuje się jako opatrunki specjalne soczewki kontaktowe, zakładane i zdejmowane przez lekarza, w metodzie FemtoLASIK nie używa się soczewek.

Kiedy po zabiegu można prowadzić samochód, pracować przy komputerze, kiedy można wykonywać ćwiczenia fizyczne?

Przez 3–4 tygodnie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, ograniczyć pracę przy komputerze. Samochód można prowadzić i podróżować samolotem po 5–7 dniach po zabiegu. Nie zaleca się podróżowania do ciepłych krajów przez miesiąc po zabiegu.

Co decyduje o metodzie korekcji wady wzroku?

W trakcie badania kwalifikacyjnego, po zbadaniu specjalistycznym, podejmowana jest decyzja o powierzchownej lub głębokiej metodzie leczenia. Wpływ na tą decyzję może mieć: budowa oka pacjenta, grubość rogówki, wielkość i stopień skomplikowania wady wzroku, tryb życia i zawód pacjenta.

Centrum Laserowe – wykwalifikowani specjaliści laserowej korekcji wzroku – Poznań